powrót

Jakie są dowody zdrady dla sądu i jak je zdobyć?

Zdrada boli – może to potwierdzić każda osoba, która została zdradzona przez partnera, przyjaciela czy członka rodziny. O ile zerwanie znajomości z powodu zdrady jest stosunkowo łatwe, w przypadku małżeństwa zdrada zazwyczaj idzie w parze z rozwodem z winy małżonka. W takim wypadku warto zgromadzić dowody zdrady, by móc udowodnić ją przed sądem. To jednak wcale nie takie proste! Co zalicza się do zdrady, jakie dowody na zdradę są uznawane przed sąd oraz jak zdobyć dowody zdrady do rozwodu? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z rozwodem z powodu zdrady małżonka.

Czym jest zdrada małżeńska?

Na to pytanie chyba każdy może podać swoją odpowiedź – niestety, nie będzie ona uznawana przez sąd, ponieważ przepisy polskiego prawa nie określają wprost, czym dokładnie jest zdrada małżeńska. Podstawę do orzeczenia rozpadu pożycia małżeńskiego stanowi z pewnością pozamałżeński stosunek seksualny, jednak nie zawsze przecież wejście w relację z osobą trzecią oznacza także zbliżenia intymne. Uchybić wierności małżeńskiej można także poprzez stwarzanie pozorów cudzołóstwa lub inne działania wykraczające poza granice przyjętej przyzwoitości, takie jak pocałunki, wyznania miłości czy inne działania związane z zerwaniem więzi uczuciowej i moralnej. Co ważne, jeśli małżonek wiedział o zdradzie i jednocześnie kontynuował pożycie małżeńskie, nie może się wówczas powołać na zdradę jako przejaw rozpadu pożycia małżeńskiego. To po stronie małżonka zdradzanego leży obowiązek dostarczenia dowodów zdrady małżeńskiej, dzięki którym możliwe będzie orzeczenie o winie.

Rozwód z orzeczeniem o winie – dlaczego warto?

W przypadku zdrady małżeńskiej osoby zdradzone często decydują się na jak najszybsze zakończenie małżeństwa i rozwód bez orzekania o winie. Postępowanie o rozwód z orzeczeniem winy jest oczywiście dłuższe i wymaga udowodnienia zdrady – dla niektórych osób jest to zbyt duże obciążenie psychiczne. Ustalenie winy ma jednak bardzo istotne znaczenie dla kwestii możliwości żądania alimentów na rzecz niewinnego współmałżonka, jeśli jego sytuacja materialna uległa istotnemu pogorszeniu. Warto zatem zdecydować się na udowodnienie zdrady przy rozwodzie i orzeczenie winy. Przy okazji warto zapoznać się także z najnowszymi informacjami odnośnie do planowanych zmian w prawie rozwodowym. A zatem, jakie dowody zdrady uznaje sąd?

Jakie dowody zdrady można wykorzystać w sądzie?

Jakie dowody zdrady do rozwodu warto gromadzić? Katalog dowodów uznawanych przez sąd jest naprawdę spory i otwierają go zeznania strony zdradzonej i jej świadków. Oprócz tego warto posiadać także dowody rzeczowe, takie jak zdjęcia, filmy, wiadomości e-mail i SMS oraz wiadomości z komunikatorów, nagrania rozmów telefonicznych i bilingi, wyciągi z konta bankowego potwierdzające wydatki związane ze zdradą (przykładowo: wizyty w restauracji, zakup prezentów czy opłacony hotel). O ile „twarde” dowody w postaci zdjęć dokumentujących zbliżenie fizyczne trudno zakwestionować, dowody zdrady emocjonalnej nie zawsze muszą jasno wskazywać na winę. Co natomiast z dowodami zdobytymi niezgodnie z prawem?

Czy sąd może nie uznać dowodów zdrady?

Podczas zbierania materiałów wiele osób zastanawia się, czy nagrania mogą być dowodem w sprawie rozwodowej. Nagrania z podsłuchów, zdjęcia robione z ukrycia czy wydruki prywatnej korespondencji zwykle zdobywa się przecież bez zgody współmałżonka. Co do zasady, w sprawach rozwodowych uznaje się, że przy wykazywaniu winy strony mogą korzystać z wszelkich środków dowodowych, jednak należy liczyć się przy tym z ryzykiem procesu o naruszenie dóbr osobistych. Jeśli udaje się skutecznie wykazać zdradę w postępowaniu o rozwód, linią obrony może być uzasadnienie działania w ochronie swojego prywatnego interesu.

Kto może pomóc w udowodnieniu zdrady? Detektyw!

Jeśli planuje się rozwód, dowody zdrady należy zacząć gromadzić oczywiście wcześniej. Nie zawsze jest to jednak takie proste, dlatego dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który specjalizuje się w zdobywaniu dowodów zdrady. Detektyw zna wiele sposobów na to, by zdobyć dowody na niewierność małżonka oraz dysponuje profesjonalnym sprzętem. Przygotuje mocny materiał dowodowy, oszczędzając czas i nerwy osoby zdradzanej, ponieważ samo zdobywanie dowodów to także dodatkowy i niepotrzebny stres. Warto przy tym wybierać usługi detektywów posiadających licencję, ponieważ w trakcie wykonywania zadań kierują się oni etyką, starannością i rzetelnością oraz przestrzegają obowiązującego prawa.

Pozew rozwodowy z dołączonymi dowodami zdrady – itogis.pl
Fot. Dowody zdrady dołącza się do pozwu rozwodowego.

Gdy ma się już zgromadzone dowody zdrady małżonka, można przejść do składania pozwu o rozwód (z orzekaniem o winie lub nie, choć – jak już wcześniej wspomniano – warto się zdecydować na ustalenie winy). Z pomocą przychodzi wówczas prawnik lub… Itogis, czyli platforma stworzona przez prawników i informatyków dla wszystkich osób potrzebujących wniosków sądowych i pozwów. Strona pozwala automatycznie wygenerować potrzebny dokument – jest on tworzony w ciągu godziny. Na Itogis.pl jest także wiele praktycznych informacji dotyczących spraw rozwodowych oraz innych kwestii prawnych.

O nas