powrót

Separacja – co to jest i jakie są jej skutki prawne?

Separacja czy rozwód? Przed takim dylematem co roku staje wiele tysięcy par, które – z różnych powodów – nie mogą porozumieć się w małżeństwie. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję, warto rozważyć wszystkie argumenty – zarówno te, które przemawiają za „czasowym” rozstaniem z możliwością powrotu (czyli separacją), jak i te, które definitywnie wskazują na niemożność uratowania małżeństwa i prowadzą do rozwodu. Do tego jednak potrzebne są pewne informacje…

Jak zaczyna się te procedury, ile kosztuje pozew o separację i czy można złożyć wniosek o separację, a alimenty zostaną uwzględnione przez sąd – zwłaszcza, jeśli w małżeństwie funkcjonują małoletnie dzieci? O tym wszystkim poniżej…

Od czego zacząć rozwód – sąd nakłania do separacji

Małżonkowie, którzy decydują się na rozstanie i decyzję tę chcą usankcjonować prawnie, muszą udać się do sądu celem uzyskania rozwodu. Niemal w każdym przypadku, gdy sąd nabierze wątpliwości co do trwałego i całkowitego rozkładu związku, będzie jednak nakłaniał ich w pierwszej kolejności do separacji. Jest to bowiem okres, w którym para z powodzeniem może zdystansować się do swoich problemów, a sama rozłąka może umocnić ją w decyzji o rozstaniu lub – w odwrotnie – skłonić do poszukania kompromisu. Zanim jednak małżonkowie podejmą taki lub inny wybór, muszą wiedzieć, jakie będą konsekwencje w każdym z przypadków. A zatem: co to jest separacja, ile powinna trwać, czym różni się od rozwodu i jak złożyć pozew do sądu w tej sprawie?

Rozwód a separacja – podstawowe różnice

Separacja, w przeciwieństwie do rozwodu, wywołuje w sytuacji małżonków dużo łagodniejsze konsekwencje. Tak naprawdę wydanie przez sąd decyzji o separacji skutkuje przede wszystkim ustaniem wspólnoty majątkowej. Oprócz tego taką decyzję można uzyskać łatwiej, niż decyzję o rozwodzie – przy czym orzeczenie separacji nie może stać w sprzeczności do zasad współżycia społecznego. Co to oznacza? Przykładowo, jeśli jeden z małżonków jest zależny od drugiego – z powodu choroby czy niepełnosprawności – to wówczas uzyskanie decyzji o separacji będzie niezwykle trudne. Separacji nie uzyska się również wówczas, gdyby przez tę decyzję miało ucierpieć dobro małoletnich dzieci. Dodatkowo w okresie pozostawania w separacji małżonkowie nadal zachowują względem siebie prawa i obowiązki wynikające z zawarcia małżeństwa i nie mogą wchodzić w nowe, formalne związki małżeńskie.

Rozwód, oprócz fizycznego rozstania małżonków, również powoduje ustanie wspólnoty majątkowej, a dodatkowo znosi wszelkie prawa i obowiązki wynikające z zawarcia związku małżeńskiego. Jeśli rozwód jest jednak orzekany w przypadku pary posiadającej małoletnie dzieci, wówczas oboje rodziców mają obowiązek sprawowania nad nimi opieki.

Przeczytaj też: Jak się rozwieść – rozwód krok po kroku >>

Separacja – ile kosztuje cała procedura?

Ile trzeba zapłacić za separację? Koszt ten zależy od kilku czynników.

  • W przypadku, gdy małżonkowie wspólnie chcą złożyć do sądu wniosek o separację, muszą uiścić opłatę urzędową w wysokości 100 złotych.
  • Jeśli tylko jedno z małżonków składa wniosek o separację (i alimenty lub inne roszczenia), to wówczas koniecznym może okazać się przeprowadzenie rozprawy. W takiej sytuacji koszt zwiększa się o 600 złotych.

Ile trwa separacja sądowa?

Kwestia tego, ile trwa separacja, nie jest regulowana przez żadne przepisy – para może pozostawać w tym stanie tak długo, jak uważa to za stosowne, a dodatkowo nie istnieje również określany prawem obowiązek, wedle którego należałoby zakończyć separację rozwodem. Aby ją przerwać, trzeba złożyć do sądu specjalny wniosek o przerwanie separacji lub złożyć pozew o rozwód – jeśli małżeństwo postanowiło definitywnie się rozstać.

Jednak rozwód…

Gdy małżonkowie po okresie separacji sądowej decydują się na zakończenie małżeństwa, pierwszym krokiem do formalnego końca związku jest złożenie pozwu rozwodowego. W wielu przypadkach pary decydują się skorzystać z pomocy adwokata już na tym wstępnym etapie sprawy. Czy zawsze jest to konieczne?

Istnieją rozwiązania, które pozwalają na szybkie i samodzielne sporządzenie takiego pozwu on-line, a następnie pobranie go do wydruku. Pominięcie udziału osób trzecich na początku drogi do rozwodu nie tylko pozwala przyspieszyć procedurę i ograniczyć koszty związane z przygotowaniem profesjonalnego pisma procesowego przez prawnika, ale przede wszystkim w ogóle ułatwia zrobienie pierwszego kroku i podjęcie tak ważnej i w wielu przypadkach wyzwalającej decyzji. Takim właśnie rozwiązaniem jest kreator pozwów i wniosków Itogis, który za jedyne 100 zł netto generuje w formie kompletnej, prawidłowej i gotowej do złożenia w sądzie pozew rozwodowy.   

Skorzystaj z narzędzia Itogis – bez umawiania się na spotkania z radcą prawnym i oczekiwania na kolejne terminy!

O nas