powrót

Jak rozpoznać zdradę małżeńską – oczywiste i nietypowe objawy zdrady

Oznaki zdrady to temat, wokół którego przez lata narosło wiele legend i mitów – zwłaszcza jeśli chodzi o konieczność udokumentowania sygnałów zdrady przed sądem, w ramach postępowania rozwodowego prowadzonego w celu orzeczenia o winie jednego z małżonków. Jak rozpoznać zdradę męża lub żony i w jaki sposób upewnić się w swoim przekonaniu? Czy rzucanie oskarżeń pod wpływem emocji to dobry pomysł? A może warto zweryfikować pierwsze oznaki zdrady męża lub żony z pomocą osób trzecich? Odpowiedź na te i inne pytania, przed którymi stają zdradzani małżonkowie, znajdują się w poniższym artykule.

Objawy zdrady żony lub męża nie zawsze dają się określić sztywnymi ramami czy schematami, jednak bardzo często obserwuje się ich powtarzalność lub przynajmniej podobieństwo w pewnych aspektach dotyczących codziennego zachowania, sposobu mówienia, zmiany stałych nawyków czy przyzwyczajeń. Co jednak zrobić, gdy podejrzewa się partnera o oszustwo?

Czym jest zdrada w świetle prawa?

Zdrada – w powszechnym rozumieniu – jest sytuacją, w której jeden z partnerów angażuje się w związek pozamałżeński, zawodząc tym samym zaufanie „drugiej połówki” i łamiąc ogólnie panujące normy współżycia społecznego. Czym jednak zdrada jest dla sądu? Warto przede wszystkim zaznaczyć, że udowodniona zdrada bywa zwykle wystarczającą przesłanką do orzeczenia o winie małżonka zdradzającego. Wynika to z wielu orzeczeń sądowych, w których to właśnie sprawca zdrady jest wskazywany jako winny rozkładu pożycia małżeńskiego i dopuszczenia się jawnej oraz rażącej nielojalności wobec swojego partnera bądź partnerki.

Zanim jednak fakt zdrady zostanie udowodniony i zaprowadzi parę przed oblicze sądu, gdzie na wokandzie znajdzie się ich sprawa o rozwód, warto potwierdzić lub rozwiać własne przypuszczenia co do zaistnienia zdrady małżeńskiej.

Informacje o tym, na jakiej podstawie to zrobić, dostępne są w artykule Jakie są dowody zdrady dla sądu i jak je zdobyć?

Zdrada fizyczna i emocjonalna – czym się różnią?

Aby mówić o tym, jak rozpoznać oznaki zdrady żony lub męża, nie sposób nie wspomnieć o dwóch podstawowych rodzajach zdrady, a mianowicie o zdradzie fizycznej i emocjonalnej. Czym się różnią?

 • Zdrada fizyczna to – jak sama nazwa wskazuje – nawiązanie kontaktu fizycznego z inną niż partner lub partnerka osobą. Nie zawsze jest to oczywiście stosunek seksualny – dla niektórych kobiet lub mężczyzn zdradą fizyczną jest oczywiście klasyczny „romans”, natomiast wielu partnerów i partnerek za zdradę uznaje już pocałunek lub inny – poza seksem – intymny kontakt fizyczny.
 • Zdrada emocjonalna (określana również jako zdrada psychiczna) to z kolei nawiązanie relacji o cechach romantycznych, charakterystycznych dla więzów partnerskich lub małżeńskich, z inną niż żona lub mąż osobą. Wiele zranionych kobiet i mężczyzn przyznaje, że zdrada emocjonalna bywa niekiedy trudniejsza do zaakceptowania i wybaczenia, niż jednorazowa zdrada fizyczna – nosi ona bowiem cechy prawdziwej, miłosnej więzi – takiej, jaka niegdyś panowała między dotychczasowymi partnerami lub małżonkami.

Więcej informacji o funkcjonowaniu zdrady emocjonalnej przed sądem – w kontekście rozstrzygania sprawy o rozwód z orzeczeniem o winie – w artykule Zdrada emocjonalna w sądzie – czy może być podstawą do rozwodu?

Objawy zdrady u mężczyzn i kobiet – jak poznać zdradę u partnera?

Jak rozpoznać zdradę żony lub męża? Klasyczne objawy romansu lub „skoku w bok” to przede wszystkim:

 • rozkojarzenie partnera, zapominanie o spotkaniach i wcześniejszych zobowiązaniach;
 • zmiana zachowania partnera i przesunięcie środka ciężkości relacji na całkowitą obojętność (gdy dana osoba chce zrezygnować z małżeństwa na rzecz nowego związku) lub na nadmierne, niewspółmierne do sytuacji, zainteresowanie żoną lub mężem (najczęściej pojawia się, gdy osobę zdradzającą dręczą wyrzuty sumienia);
 • niechęć partnera lub partnerki do zbliżeń – takie symptomy zdrady żony lub męża mogą wynikać z wyrzutów sumienia lub z zaspokajania swoich potrzeb seksualnych poza związkiem;
 • zmiana zachowania w kwestii dbania o siebie – partner lub partnerka zaczynają się odchudzać, chodzić na siłownię, wydawać więcej pieniędzy na zabiegi pielęgnacyjne, inaczej się ubierać;
 • coraz częstsze i dłuższe spędzanie czasu poza domem – tłumaczone nadmiarem obowiązków w pracy, zobowiązaniami rodzinnymi lub innymi, z pozoru niewinnymi wymówkami.

Oczywiście wymienione powyżej objawy zdrady męża lub żony nie są jedynymi symptomami romansu – każda osoba bowiem, ze względu na uwarunkowania swojego charakteru, może zachowywać się w sytuacji stresowej (jaką niewątpliwie jest oszukiwanie „drugiej połówki”) nieco inaczej. Z pewnością warto jednak zwrócić uwagę na zachowanie zmienione diametralnie względem wcześniejszego – to właśnie ono powinno obudzić czujność drugiej strony.

Jak rozpoznać zdradę na odległość – przez Internet?

W dobie szybkiej łączności online oznaki zdrady męża lub żony można zaobserwować także wtedy, gdy romans toczy się na odległość – na czacie, w sieci lub poprzez wiadomości tekstowe czy e-maile. Jak rozpoznać zdradę przez Internet – na odległość? Trzeba zwrócić uwagę na następujące zachowania:

 • mąż lub żona denerwują się, jeśli nagle chce się skorzystać z jego lub jej telefonu, zmieniają wciąż hasła, zabezpieczają urządzenia elektroniczne odciskiem palca (mimo, że wcześniej tak nie było); takie zachowanie jasno wskazuje na to, że coś ukrywają;
 • partner lub partnerka cały czas nosi telefon przy sobie, zabiera go nawet do toalety lub wychodząc z pokoju jedynie na chwilę – to także sygnał ostrzegawczy;
 • mąż/żona lub partner/partnerka chce przejąć obowiązek opłacania rachunków za telefon czy Internet, być może w bilingach kryje się odpowiedź na pytanie – dlaczego;
 • żona czy mąż na pytanie o wieczorny lub nocny telefon albo wiadomość SMS reaguje złością lub zbywa wymijającą odpowiedzią – to również może świadczyć o zdradzie na odległość.
Jak rozpoznać zdradę w związku przez Internet – itogis.pl
Fot. Emocjonalna zdrada na odległość (przez Internet) to także zdrada

Niestety, odkrycie i udowodnienie zdrady nigdy nie jest łatwym doświadczeniem. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym procesie, który dodatkowo ma zakończyć się rozwodem z orzeczeniem o winie, skorzystaj z generatora pozwów!

O nas