powrót

Ograniczenie praw rodzicielskich – jak prawidłowo sporządzić wniosek?

Złożenie wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej i ustalenie kontaktów jest często ostatnim krokiem, jaki wykonuje zdesperowany rodzic w walce o dobro swojego dziecka. Takie sytuacje nigdy nie są łatwe – czasem dochodzi do ograniczenia praw rodzicielskich ojcu lub matce, a kontakty z dzieckiem osłabiają się i – w miarę upływu czasu – całkowicie zanikają. Poniżej odpowiadamy na pytanie dotyczące tego, jak ograniczyć prawa rodzicielskie, składając stosowny wniosek, oraz jak uzasadnić zawarte w nim żądania w taki sposób, by sąd przychylił się do nich i wydał satysfakcjonującą nas decyzję.

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej – trudna decyzja o wielu konsekwencjach

Na początku warto rozwiać jedną z wątpliwości – niektóre osoby określają wniosek (pismo) o ograniczenie praw rodzicielskich, jako pozew o ograniczenie praw rodzicielskich, co jest błędem – dokument ten prawidłowo powinien być nazywany wnioskiem. To jednak tylko formalna strona całej sprawy – przed jej rozpoczęciem warto zdać sobie sprawę, jakie konsekwencje dotykają każdą ze stron po złożeniu i pozytywnym rozpatrzeniu przez sąd takiego wniosku.

Przeczytaj: Ograniczenie władzy rodzicielskiej – powody i konsekwencje>>

Ograniczenie praw rodzicielskich może przejawiać się bowiem w różnych kwestiach – przykładowo w braku uczestnictwa jednego z rodziców w wyborze szkoły dla dziecka, wychowywania go w określonej wierze czy w decyzji o sposobie leczenia. Należy także pamiętać o tym, że sądowe ograniczenie praw rodzicielskich może wiązać się z ograniczeniami w kontaktach z dzieckiem.

Władza rodzicielska – co to takiego?

Aby dobrze zrozumieć istotę ograniczenia władzy rodzicielskiej, warto wiedzieć, czym ta władza tak naprawdę jest. Składają się na nią różne prawa oraz obowiązki, wśród których wyróżnić można m.in. zarządzanie majątkiem niepełnoletniego dziecka oraz pełnienie roli jego przedstawiciela w sprawach urzędowych i sądowych. Oprócz tego z władzy rodzicielskiej wynika pełna odpowiedzialność za jego wychowanie w różnych aspektach – społecznym czy emocjonalnym. Co ważne, rodzic, któremu przysługują pełne prawa rodzicielskie, decyduje o sprawach kluczowych w kwestiach wychowania dziecka – o wyborze szkoły, sposobu leczenia czy wychowania go w konkretnej wierze.

Do zbioru praw rodzicielskich zaliczają się również obowiązki obejmujące zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do rozwoju oraz dbałość o jego zdrowie i życie. Wszystko to, co obejmuje władza rodzicielska, obowiązuje do 18 roku życia dziecka albo do momentu ograniczenia lub odebrania tej władzy przez sąd.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej z powodu alkoholizmu i innych przesłanek

Sprawa o ograniczenie władzy rodzicielskiej może rozpocząć się na skutek następujących przesłanek:

  • rodzic nie dba o spełnienie potrzeb dziecka w wielu aspektach (zdrowotnym, psychicznym, fizycznym, materialnym);
  • opiekun nie kontroluje spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko;
  • opiekun pozostawia dziecko bez opieki i bez nadzoru osoby dorosłej;
  • rodzic czy opiekun nadużywają alkoholu, narkotyków lub innych używek, przez co dochodzi do uchybień względem dziecka;
  • rodzic lub opiekun doprowadza do sytuacji, w której zagrożone jest zdrowie i życie dziecka.

Warto pamiętać o tym, że sprawa o ograniczenie praw rodzicielskich może rozpocząć się nie tylko z inicjatywy jednego z rodziców, ale również z inicjatywy kuratora.

Jak napisać wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich?

Napisanie wniosku o ograniczenie praw rodzicielskich może okazać się trudnym zadaniem – nie tylko ze względów formalnych, ale również emocjonalnych.

Identyfikacja stron sporu

Na początku należy zidentyfikować strony sporu – będzie to dla sądu możliwe dzięki podaniu informacji o personaliach stron, ale również dzięki dołączeniu załączników, takich jak akt urodzenia dziecka, akt zawarcia małżeństwa i inne.

Przesłanki winy rodzica

Prawdziwą trudnością może być sporządzenie wniosku o ograniczenie praw rodzicielskich. To właśnie w tym miejscu należy wskazać przesłanki mające na celu udowodnienie win rodzica, któremu prawa rodzicielskie mają być odebrane. Trzeba dokładnie je opisać, wraz z przedstawieniem wpływu, jaki wywierają one na dobrostan dziecka – przykładowo, jeśli jeden z rodziców nadużywa alkoholu, to może on narażać zdrowie i życie dziecka, a oprócz tego nie pilnuje w należyty sposób wykonywania obowiązku szkolnego przez małoletniego.

Dowody winy rodzica

Dodatkowo do wniosku o ograniczenie praw rodzicielskich należy dodać dowody (często występujące w postaci załączników). Mogą to być paragony, faktury czy wyciągi z konta (jeśli w domu występuje przemoc ekonomiczna), ale również zdjęcia, protokoły zatrzymań lub obdukcji, wypisy ze szpitala, dokumenty potwierdzające założenie tzw. niebieskiej karty czy opinię psychologów bądź kuratorów.

Koszt złożenia wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Ile kosztuje złożenie wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej? Opłata sądowa wynosi obecnie 100 zł.

Aby sąd nie miał wątpliwości, co do prawdziwości argumentów wysuwanych we wniosku o ograniczenie praw rodzicielskich, warto już na etapie sporządzania dokumentu zasięgnąć porady adwokata. Dzięki platformie Itogis nie trzeba jednak robić tego osobiście. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, który – dzięki specjalnie dobranym algorytmom – zostanie przekonwertowany na gotowy wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich.

Zapraszamy do skorzystania z tego wygodnego i innowacyjnego rozwiązania!

Wypełnij formularz i stwórz wniosek o  ograniczenie/pozbawienie władzy rodzicielskiej>>

O nas