powrót

Ograniczenie władzy rodzicielskiej – powody i konsekwencje

Ograniczenie praw rodzicielskich – co konkretnie oznacza to sformułowanie? Chodzi tu o ograniczenie władzy względem dziecka w wyniku różnorakich zaniedbań poczynionych przez rodzica, zagrażających zarówno zdrowiu psychicznemu, jak i fizycznemu (a niekiedy również życiu) potomstwa. Kiedy można ograniczyć prawa rodzicielskie? Jakie dowody na ograniczenie praw rodzicielskich należy przygotować wraz z wnioskiem i jakie są konsekwencje takiego postępowania? Czy utracone prawa rodzicielskie można odzyskać? O tych i innych aspektach ograniczenia władzy rodzicielskiej w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Ograniczenie władzy rodzicielskiej – przesłanki

Co stanowi przesłankę do ograniczenia praw rodzicielskich ojcu lub matce? Powody takiej decyzji mogą być różne, choć zawsze wiążą się one z obniżeniem komfortu życia dziecka, zagrożeniami wynikającymi z zaniedbań czy niebezpieczeństwem utraty zdrowia lub życia z uwagi na poczynania jednego z rodziców.

Zasadniczo ustawodawca mówi o trzech rodzajach przyczyn pozbawienia władzy rodzicielskiej. Obejmują one pojawienie się trwałej przeszkody w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, nadużywanie tej władzy oraz rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka. Jak można się domyślić, najczęściej dochodzi do ograniczenia władzy rodzicielskiej z powodu alkoholizmu lub innych nałogów (narkomanii, hazardu) uniemożliwiających rodzicowi sprawowanie właściwej opieki nad dzieckiem i powodujących narażanie go na uszczerbek na zdrowiu i życiu. Oprócz tego przesłanką do pozbawienia władzy rodzicielskiej mogą być również niedopilnowanie wywiązywania się dziecka z obowiązku szkolnego czy niezapewnienie właściwych warunków materialnych i emocjonalnych do prawidłowego rozwoju.

Częściowe pozbawienie praw rodzicielskich – skutki

Aby rozpocząć procedurę ograniczenia praw rodzicielskich, należy złożyć odpowiedni wniosek.

Sprawdź 🡪 Ograniczenie praw rodzicielskich – jak prawidłowo sporządzić wniosek? >>

Jego wystosowanie niesie ze sobą różne konsekwencje, wśród których można wyszczególnić przesłuchanie dziecka w sprawie o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Warto o tym pamiętać, ponieważ samo przesłuchanie może być dla dziecka bardzo dużym wyzwaniem emocjonalnym – musi ono w tym czasie niejako opowiedzieć się po jednej ze stron (ojca lub matki), choć zwykle małoletnie dzieci wcale nie są na to gotowe. Rodzic może w tym momencie wspierać dziecko i unikać stosowania nacisku związanego z chęcią przedstawienia „własnej” wersji wydarzeń. Kolejną konsekwencją całej sprawy jest konieczność ustalenia miejsca pobytu dziecka. Co do zasady, jest to miejsce przy rodzicu, który zachowuje pełnię praw rodzicielskich.

Ograniczenie praw rodzicielskich a kontakty z dzieckiem

Najbardziej dotkliwą konsekwencją ograniczenia praw rodzicielskich może okazać się zakaz kontaktów rodzica z dzieckiem. Na jakiej podstawie sąd wydaje taką decyzję? Po zapoznaniu się z treścią wniosku, jego załącznikami, a także materiałem dowodowym zgromadzonym w trakcie postępowania dowodowego oraz po przesłuchaniu stron sprawy (w tym także małoletniego dziecka), sąd wydaje decyzję o ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej i zakazie kontaktów. Dzieje się tak, jeśli postępowanie wykazało, że kontakty z danym rodzicem zagrażają zdrowiu i życiu dziecka, a także jego prawidłowemu rozwojowi psychofizycznemu oraz moralnemu. Warto pamiętać o tym, że całkowity zakaz kontaktów to decyzja podejmowana na skutek odrębnego postępowania. Może być ona wydana w sposób współistniejący z decyzją o pozbawieniu władzy rodzicielskiej lub w kolejnym postępowaniu.

Oprócz wyżej wymienionych konsekwencji, warto również wiedzieć, jak wygląda przywrócenie władzy rodzicielskiej po jej ograniczeniu (Przywrócenie władzy rodzicielskiej po ograniczeniu – warunki i procedura) oraz jak wygląda kwestia pozbawienia praw rodzicielskich i alimentów na rodzica (Ograniczenie praw rodzicielskich a alimenty – regulacje prawne). Wszystkich zainteresowanych tą tematyką zapraszamy do lektury wymienionych artykułów, obrazujących dodatkowy, szeroki kontekst konsekwencji sprawy o ograniczenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej.

O nas