powrót

Pozbawienie władzy rodzicielskiej – jak prawidłowo napisać wniosek

Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej to ostateczny krok w kierunku ochrony zdrowia (a nierzadko również życia) małoletniego dziecka – zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Złożenie wniosku o odebranie praw rodzicielskich rzadko jawi się jako łatwa decyzja – poprzedzają ją często godziny rozmów i wątpliwości. W poniższym artykule tłumaczymy, jak napisać wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich, w jaki sposób go uzasadnić i kto może złożyć wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

We wstępie warto wyjaśnić również pewną zawiłość w prawniczej nomenklaturze. Niektórzy wspominają o pozwie o odebranie praw rodzicielskich. Jest to jednak błędne nazewnictwo, ponieważ prawidłowo powinno mówić się o wniosku o odebranie praw rodzicielskich. Wynika to z faktu, że sprawa o pozbawienie praw rodzicielskich przebiega w trybie nieprocesowym, natomiast wszystkie sprawy, które rozpoczynane są od złożenia pozwu (przykładowo – sprawa rozwodowa) – to sprawy przybierające tryb procesowy.

Odebranie praw rodzicielskich – co to właściwie oznacza?

Jakie następstwa niesie ze sobą wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca/matki? Uzasadnienie i wyczerpująca odpowiedź na to pytanie znajdują się w artykule:

Pozbawienie praw rodzicielskich – co jest przyczyną odebrania władzy rodzicom i czym to skutkuje >>

Natomiast poniżej przytoczone zostały ogólne konsekwencje zabrania praw rodzicielskich ojcu lub matce.

  • Zabranie praw rodzicielskich skutkuje zniesieniem odpowiedzialności za wychowanie dziecka – tak w aspekcie społecznym, jak i emocjonalnym.
  • Rodzic, któremu zostały odebrane prawa rodzicielskie, nie może zarządzać majątkiem dziecka i traci prawo do reprezentowania go przed sądem i w sprawach urzędowych.
  • Ojciec lub matka bez praw rodzicielskich nie mogą decydować o wyborze szkoły dla dziecka, wyborze lekarza czy o wyborze sposobu wychowania (dotyczy to również wyznania, w jakim pociecha będzie wzrastać).

Oprócz wymienionych powyżej skutków, istnieją również inne konsekwencje pozbawienia praw rodzicielskich. Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej i podwyższenie alimentów (po pozytywnym rozpatrzeniu) będzie skutkował koniecznością uiszczania większej niż dotychczasowa opłaty alimentacyjnej, a wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej i zakaz kontaktów być może pociągnie za sobą niemożność widywania się z dzieckiem dla rodzica, który tej władzy zostanie pozbawiony.

Więcej informacji o pozbawieniu władzy rodzicielskiej w powiązaniu z wysokością alimentów w artykule: Pozbawienie praw rodzicielskich a alimenty – nadal trzeba płacić? >>

Przesłanki do odebrania praw ojcu lub matce

Jak pozbawić praw rodzicielskich ojca lub matkę? We wniosku o zabranie praw rodzicielskich należy wskazać przesłanki, które jasno i wyraźnie wykażą, że jeden z rodziców nie powinien posiadać pełni praw rodzicielskich.

Do zbioru tych przesłanek można zaliczyć m.in.:

  • brak dbałości o potrzeby dziecka w zakresie zdrowotnym, materialnym czy emocjonalnym,
  • pozostawianie dziecka bez nadzoru,
  • niedopilnowanie obowiązku szkolnego spoczywającego na małoletnim,
  • narażanie dziecka na uszczerbek na zdrowiu lub na sytuacje będące zagrożeniem życia,
  • nadużywanie alkoholu albo innych substancji uzależniających, powiązane z zaniedbywaniem obowiązków wobec potomka.

Wyszczególnienie pobudek, które jasno wskazują na konieczność odebrania jednemu z rodziców jego praw jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie na podstawie tych informacji sędzia może powoływać świadków wskazanych sytuacji bądź zdarzeń i kierować się ich opinią podczas rozpatrywania sprawy.

Jak powinien wyglądać wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich?

Wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich – jak już wcześniej zostało to wspomniane – powinien zawierać dokładny spis przesłanek wskazujących na konieczność odebrania praw rodzicielskich matce lub ojcu. Sam opis jednak nie wystarczy.

Na potwierdzenie wyjaśnień znajdujących się we wniosku należy zgromadzić dowody i – w miarę możliwości – dołączyć je do dokumentów składanych w sądzie. Mogą to być zdjęcia, protokoły obdukcji, bilingi, rachunki, paragony, faktury, nagrania wideo i głosowe, a także zeznania świadków (na podstawie załączników sąd może wezwać wymienione przez powoda bądź powódkę osoby do zeznawania podczas sprawy).

Oprócz wyjaśnienia i załączników z dowodami, wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich musi pozwolić również na identyfikację stron sporu – powinien więc zawierać ich dane (imiona i nazwiska, miejsca zamieszkania i inne informacje osobowe). Ponadto w formie załączników do wniosku dodaje się akt urodzenia dziecka, a także akt zawarcia małżeństwa.

Ponieważ sporządzanie pism sądowych, takich jak pozwy czy wnioski, nie jest łatwym zadaniem, a nie każda osoba może pozwolić sobie na spotkanie z adwokatem (nie tylko ze względów finansowych, ale również ze względu na brak czasu czy ograniczenia transportowe), w odpowiedzi na potrzeby osób wkraczających na drogę sądową powstała platforma Itogis. W swoim działaniu łączy w sobie najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne oraz doświadczenie adwokatów. Jak to działa? Platforma pozwala na wygenerowanie wniosku lub pozwu (także w sprawach prawa rodzinnego), po uprzednim wypełnieniu stosownego formularza.

Jeśli interesuje cię takie rozwiązanie i nie chcesz tracić cennego czasu na oczekiwanie na spotkanie z adwokatem, stwórz nowy dokument – wniosek o ograniczenie/pozbawienie władzy rodzicielskiej. Efektem zastosowania Itogis jest wniosek w formacie elektronicznym – gotowy do wydruku i złożenia w sądzie.

O nas