powrót

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

Co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem, a orzeka się ich rocznie kilkadziesiąt tysięcy. Według danych GUS najczęstsze przyczyny rozwodów to: niezgodność charakterów, niedochowanie wierności małżeńskiej oraz uzależnienie od alkoholu.

Wśród pozostałych powodów do rozwodu w pozwach i orzeczeniach rozwodowych pojawiają się między innymi: dłuższa nieobecność jednego z małżonków, naganny stosunek do członków rodziny, nieporozumienia partnerów na tle finansowym, różnice światopoglądowe, niedobranie się pary pod względem seksualnym, trudności mieszkaniowe i inne. Przyczyn rozwodu bywa oczywiście w wielu przypadkach więcej niż jedna. 

Niezgodność charakterów – najczęstsza przyczyna rozwodu bez orzekania o winie

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, niezgodność charakterów to (przynajmniej oficjalnie) jeden z najczęstszych powodów rozwodów w ciągu kilku ostatnich lat. Z jednej strony wynika to prawdopodobnie z faktu, że jest to dość pojemna znaczeniowo kategoria, która mieści w sobie wiele różnych pól nieporozumienia partnerów, z drugiej – niezgodne charaktery współmałżonków stanowią „wygodną” przyczynę rozwodu – szybkiego, bez orzekania o winie – wtedy, gdy rozstająca się para jest w stanie dogadać się w tej kwestii i rozejść bez walki. Na 65 341 wszystkich rozwodów w Polsce w 2019 roku, 51 743 było rozwodami bez orzekania o winie (Rocznik Demograficzny 2020). W 8682 przypadkach wina leżała po stronie męża, tylko w 2218 po stronie żony, pozostałe orzeczenia mówiły o winie obopólnej.

Niedochowanie wierności – wystarczający powód rozwodu według opinii społecznej


Zdrada małżeńska jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczyny rozwodów wedle wyżej wspomnianych danych z GUS (Polska, 2019 rok). W 3864 przypadkach jest to jedyna przyczyna rozwodu, w 9601 sprawach rozwodowych niedochowanie wierności stanowi jeden z powodów. Wina w tym przypadku prawie dwa razy częściej leży po stronie mężczyzny niż kobiety, choć zdarzają się też rozwody z orzeczeniem o winie obu stron. Niezależnie od wyroków sądowych, niewierność jest także (obok brutalnego traktowania, porzucenia rodziny i alkoholizmu) ważną i – przede wszystkim – wystarczającą (to jest akceptowalną i całkowicie zrozumiałą) według opinii społecznej (dwie trzecie ankietowanych przez CBOS) przesłanką do rozwodu.

Nadużywanie alkoholu – jedna z okoliczności rozkładu pożycia małżeńskiego

Trzecią w kolejności częstotliwości przesłanką orzeczenia rozwodu w Polsce jest nadużywanie i/lub uzależnienie od alkoholu (jak poprzednio, statystyki GUS dotyczące 2019 roku). W kilku procentach przypadków to jedyna przyczyna rozwodu, w kilkunastu – powód rozwodu (z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o niej) występujący łącznie z innymi. Alkoholizm oraz inne uzależnienia często generują w małżeństwie także inne okoliczności (na przykład zaniedbywanie rodzinny, kłopoty finansowe czy nawet przemoc domową), które szybko prowadzą do rozkładu pożycia małżeńskiego.

Inne przesłanki rozwodu – uzasadnienia w pozwach i wyrokach

Nieco rzadziej, niż trzy wymienione wyżej przyczyny rozwodów, przewijają się w polskich statystykach z 2019 roku jako powody formalnych rozstań (uzasadnienie pozwów i wyroków rozwodowych):

  • finansowe spory małżonków (wynikające na przykład z niegospodarności lub po prostu różnego podejścia do gospodarowania wspólnymi pieniędzmi albo z uchylania się od obowiązku pracy przez jedną ze stron etc.),
  • negatywne nastawienie i złe traktowanie członków rodziny (na przykład agresja słowna, jak nieustanne obrażanie kogoś, czy fizyczna, która bywa udokumentowana Niebieską Kartą, co może być dowodem w sprawie rozwodowej),
  • dłuższa nieobecność współmałżonka w domu (czyli tak zwane związki na odległość, które nie przetrwały próby czasu; żona lub mąż wyjeżdża na długo na przykład poza granice kraju – do pracy – i w końcu ustaje więź fizyczna oraz emocjonalna między małżonkami),
  • kłopoty mieszkaniowe (także bywają powodem rozwodu),
  • niedopasowanie na tle seksualnym (różnica temperamentów i/lub upodobań, w tym odmowa współżycia seksualnego),
  • a także głębokie różnice światopoglądowe (czyli między innymi spory związane z kształceniem i/lub wychowaniem dziecka w takiej lub innej wierze, kulturze, ale nie tylko).

Rzadkie, ale uznawane przez sądy przesłanki rozwodu

Rzadkimi, ale funkcjonującymi w naszej społeczno-prawnej rzeczywistości przyczynami rozwodu są ponadto: zły stosunek do rodziny żony lub męża, a z drugiej strony także niewłaściwe zachowanie się rodziny współmałżonka, nieetyczne zachowania i łamanie zasad współżycia społecznego, odmowa wzajemnej pomocy, choroba psychiczna, bezpłodność…

***

Jeśli zamierzasz się rozwieść i właśnie zastanawiasz się nad uzasadnieniem pozwu, rozważ, czy któraś z opisanych tu przyczyn rozwodów nie jest przesłanką, która dotyczy właśnie ciebie. Warto zajrzeć w tej sytuacji również do innego z naszych artykułów, to jest Uzasadnienie rozwodu w pozwie – jak je napisać. Może być bardzo pomocny w tych okolicznościach. Potem, korzystając z łatwego w obsłudze kreatora dokumentów sądowych, stwórz swój pozew rozwodowy >>

Co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem. Powodów jest wiele, ale wg GUS najczęstsze przyczyny rozwodów to: niezgodność charakterów, niewierność i alkoholizm. Zobacz, co jeszcze pojawia się w uzasadnieniach pozwów i wyroków rozwodowych.

Źródła

https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_007_19.PDF

https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-demograficzny-2020,3,14.html

O nas