powrót

Alimenty na dorosłe dziecko – do kiedy trzeba płacić i w jakich przypadkach?

Alimenty na pełnoletnie dziecko są – wbrew pozorom – dość często występującą sytuacją prawną dotyczącą rodziców dorosłych już dzieci. Wiele osób nadal postrzega alimenty jako świadczenie, które wypłacane jest wyłączenie podopiecznym niepełnoletnim, którzy bezwzględnie wymagają wsparcia finansowego dla prawidłowego rozwoju – zarówno edukacyjnego, jak i zdrowotnego oraz wychowawczego. Obowiązek alimentacyjny nie wygasa jednak w wielu przypadkach, gdy dziecko ukończy 18 lat – nadal potrzebuje ono wówczas wsparcia. Jak długo należy więc płacić alimenty na dziecko pełnoletnie i w jakich sytuacjach można uzyskać zgodę sądu na zakończenie wypłacania alimentów dla dziecka po 18 roku życia? O rozwiązaniach w różnych sytuacjach alimentacyjnych piszemy poniżej – zapraszamy do lektury!

Pełnoletnie dziecko a alimenty – do kiedy trzeba płacić?

Jak długo trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, których pociechy ukończyły już 18 rok życia i kontynuują naukę na studiach lub uczą się zawodu. Ogólna odpowiedź na tę wątpliwość brzmi: alimenty dla pełnoletniego dziecka należy płacić do momentu, w którym będzie ono w stanie utrzymać się samodzielnie. Co to oznacza? Warto przestudiować to na konkretnych przykładach omówionych poniżej.

Alimenty na dorosłe dziecko studiujące

Do kiedy płacić alimenty na dorosłe dziecko, które zdecydowało się podjąć studia lub jakąkolwiek inną formę nauki? W takiej sytuacji o konieczności wypłacania świadczenia decyduje wspomniana wcześniej przesłanka, czyli zdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się. W większości przypadków w trakcie studiów – nawet jeśli dziecko podejmie pracę na część etatu – nie będzie w stanie samodzielnie sfinansować swoich potrzeb. Oznacza to w praktyce, że zasądzone wcześniej alimenty na dziecko będą musiały być wypłacane nawet po osiągnięciu przez młodego studenta częściowej niezależności finansowej. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dziecko celowo przedłuża pobieranie świadczenia – notorycznie nie przygotowuje się do egzaminów bądź opuszcza obowiązkowe zajęcia, a w efekcie – przenosi się między kierunkami studiów i wydziałami. Jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko, które postępuje w ten sposób? Należy zwrócić się do sądu rodzinnego ze specjalnym wnioskiem o anulowanie alimentów, ponieważ tylko sąd może unieważnić swoją poprzednią decyzję o konieczności wypłaty tego świadczenia.

Alimenty a praca dziecka

Co z alimentami, gdy dziecko kończy 18 lat, a jednocześnie podejmuje pracę zarobkową? Tutaj sytuacja wygląda podobnie do opisanej powyżej: opiekun zobowiązany do wypłacania alimentów dla dorosłego dziecka również może zgłosić się do sądu o cofnięcie decyzji o uiszczaniu tego świadczenia. Sąd zbada wówczas, czy zarobki z pracy dziecka są wystarczające do tego, by mogło ono samodzielnie się utrzymać – to znaczy bez pomocy rodziców i innych osób. Jeśli wypłacana co miesiąc pensja nie będzie wystarczająca do pokrycia bieżących kosztów życia oraz zgromadzenia majątku początkowego, wówczas sąd nie przychyli się do prośby wnioskodawcy o zniesienie obowiązku alimentacyjnego na dorosłe dziecko.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że rodzic, wnioskując o zniesienie alimentów dla dziecka dorosłego, powinien uzasadnić swoje roszczenie. Warto to zrobić – przykładowo – dowiadując się, w jaki sposób młody człowiek pożytkuje swoje pieniądze, ponieważ jeśli żyje „ponad stan”, wyjeżdża na wakacje, dokonuje pierwszych poważnych zakupów lub zaciąga nieuzasadnione pożyczki czy kredyty, wówczas dalsze wspieranie dziecka może okazać się sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i sąd przychyli się do wniosku rodzica o zniesienie alimentów na pracujące dziecko.

Alimenty na dorosłe, niepełnosprawne dziecko

Alimenty na dorosłe dziecko niepełnosprawne z reguły będą wypłacane do końca życia podopiecznego – ze względu na fakt, że taka osoba nie może podjąć pracy zarobkowej, a co za tym idzie, nie usamodzielni się finansowo nawet po osiągnięciu pełnoletności. Zniesienie alimentów na pełnoletnie dziecko z niepełnosprawnością w praktyce nie zdarza się więc zbyt często – chyba że stopień niepełnosprawności jest lekki, a praca zarobkowa, którą taka osoba podejmie, pozwoli jej na samodzielne utrzymanie się.

Alimenty dla zamężnej córki i alimenty na dorosłe dziecko, które ma dziecko

Do kiedy alimenty na dorosłe dziecko należy wypłacać osobie, która założyła już własną rodzinę – ożeniła się, wyszła za mąż lub ma własne dziecko? To pytanie budzi wiele kontrowersji, ponieważ w teorii założenie rodziny to krok, na który decydują się osoby o dobrej sytuacji finansowej. Nie zawsze jednak jest to oczywiste – po zgłoszeniu się do sądu z wnioskiem o zniesienie alimentów, urzędnicy powinni zbadać, czy dziecko które ma własne dziecko faktycznie nie może utrzymać się samodzielnie. Jeśli zaistnieją przesłanki do tego, by sądzić, że dana osoba sztucznie utrzymuje potrzebę pobierania świadczenia alimentacyjnego (celowo nie podejmuje zatrudnienia, nie dokształca się), wówczas sąd może stwierdzić, że sytuacja przybiera cechy sprzeczności z zasadami współżycia społecznego i decyzja o przyznaniu alimentów zostanie cofnięta.

Starszy mężczyzna zastanawiający się, jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko - itogis.pl
Fot. Alimenty dla pełnoletniego dziecka należy płacić do momentu, w którym będzie ono w stanie utrzymać się samodzielnie.

***

Alimenty na dziecko po 18 roku życia to trudny temat, a każda z takich sytuacji ma wiele odcieni – czasem to rodzic chce uchylić się od płacenia (wówczas drugi opiekun może zgłosić się o alimenty na dorosłe dziecko z funduszu alimentacyjnego), a czasem to dziecko sztucznie przedłuża swoją potrzebę pobierania świadczenia. W takich okolicznościach sąd zawsze bada sprawę indywidualnie i decyduje na podstawie dowodów, jakie uda mu się uzyskać w postępowaniu.

Rodzicom, którzy poszukują pomocy w uzyskaniu alimentów, polecamy zapoznanie się z artykułem Pozew o alimenty – jak go przygotować.

O nas