Co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem, a orzeka się ich rocznie kilkadziesiąt tysięcy. Według danych GUS najczęstsze przyczyny rozwodów to: niezgodność charakterów, niedochowanie wierności małżeńskiej oraz uzależnienie od alkoholu.
Wśród pozostałych powodów do rozwodu w pozwach i orzeczeniach rozwodowych pojawiają się między innymi: dłuższa nieobecność jednego z małżonków, naganny stosunek do członków rodziny, nieporozumienia partnerów na tle finansowym, różnice światopoglądowe, niedobranie się pary pod względem seksualnym, trudności mieszkaniowe i inne. Przyczyn rozwodu bywa oczywiście w wielu przypadkach więcej niż jedna.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, niezgodność charakterów to (przynajmniej oficjalnie) jeden z najczęstszych powodów rozwodów w ciągu kilku ostatnich lat. Z jednej strony wynika to prawdopodobnie z faktu, że jest to dość pojemna znaczeniowo kategoria, która mieści w sobie wiele różnych pól nieporozumienia partnerów, z drugiej – niezgodne charaktery współmałżonków stanowią „wygodną” przyczynę rozwodu – szybkiego, bez orzekania o winie – wtedy, gdy rozstająca się para jest w stanie dogadać się w tej kwestii i rozejść bez walki. Na 65 341 wszystkich rozwodów w Polsce w 2019 roku, 51 743 było rozwodami bez orzekania o winie (Rocznik Demograficzny 2020). W 8682 przypadkach wina leżała po stronie męża, tylko w 2218 po stronie żony, pozostałe orzeczenia mówiły o winie obopólnej.
Zdrada małżeńska jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczyny rozwodów wedle wyżej wspomnianych danych z GUS (Polska, 2019 rok). W 3864 przypadkach jest to jedyna przyczyna rozwodu, w 9601 sprawach rozwodowych niedochowanie wierności stanowi jeden z powodów. Wina w tym przypadku prawie dwa razy częściej leży po stronie mężczyzny niż kobiety, choć zdarzają się też rozwody z orzeczeniem o winie obu stron. Niezależnie od wyroków sądowych, niewierność jest także (obok brutalnego traktowania, porzucenia rodziny i alkoholizmu) ważną i – przede wszystkim – wystarczającą (to jest akceptowalną i całkowicie zrozumiałą) według opinii społecznej (dwie trzecie ankietowanych przez CBOS) przesłanką do rozwodu.
Trzecią w kolejności częstotliwości przesłanką orzeczenia rozwodu w Polsce jest nadużywanie i/lub uzależnienie od alkoholu (jak poprzednio, statystyki GUS dotyczące 2019 roku). W kilku procentach przypadków to jedyna przyczyna rozwodu, w kilkunastu – powód rozwodu (z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o niej) występujący łącznie z innymi. Alkoholizm oraz inne uzależnienia często generują w małżeństwie także inne okoliczności (na przykład zaniedbywanie rodzinny, kłopoty finansowe czy nawet przemoc domową), które szybko prowadzą do rozkładu pożycia małżeńskiego.
Nieco rzadziej, niż trzy wymienione wyżej przyczyny rozwodów, przewijają się w polskich statystykach z 2019 roku jako powody formalnych rozstań (uzasadnienie pozwów i wyroków rozwodowych):
Rzadkimi, ale funkcjonującymi w naszej społeczno-prawnej rzeczywistości przyczynami rozwodu są ponadto: zły stosunek do rodziny żony lub męża, a z drugiej strony także niewłaściwe zachowanie się rodziny współmałżonka, nieetyczne zachowania i łamanie zasad współżycia społecznego, odmowa wzajemnej pomocy, choroba psychiczna, bezpłodność…
***
Jeśli zamierzasz się rozwieść i właśnie zastanawiasz się nad uzasadnieniem pozwu, rozważ, czy któraś z opisanych tu przyczyn rozwodów nie jest przesłanką, która dotyczy właśnie ciebie. Warto zajrzeć w tej sytuacji również do innego z naszych artykułów, to jest Uzasadnienie rozwodu w pozwie – jak je napisać. Może być bardzo pomocny w tych okolicznościach. Potem, korzystając z łatwego w obsłudze kreatora dokumentów sądowych, stwórz swój pozew rozwodowy >>
Źródła