powrót

Wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka – co musi zawierać?

Zabezpieczenie miejsca pobytu dziecka jest konieczne wówczas, gdy małżeństwo rozwodzi się, a potomek pozostaje osobą małoletnią. Kwestię tę ustala się na wniosek jednego z rodziców, a mianowicie tego, któremu została powierzona władza rodzicielska. Aby wniosek był rozpatrzony, należy zadbać o jego kompletność, a przede wszystkim o dostarczenie najważniejszych informacji o stronach konfliktu oraz o uzasadnieniu, które wpływa na konieczność ustalenia miejsca pobytu dziecka – przy matce lub przy ojcu. Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące tego, jak wygląda wzór wniosku o ustalenie miejsca pobytu dziecka, jak napisać uzasadnienie wniosku o ustalenie miejsca pobytu dziecka przy matce lub przy ojcu, oraz ile kosztuje ustalenie miejsca zamieszkania dziecka. Zapraszamy do lektury!

Pozbawienie władzy rodzicielskiej a kontakty

Kiedy następuje ustalenie miejsca pobytu dziecka? Co do zasady, miejsce pobytu małoletniego dziecka ustalone jest tam, gdzie znajduje się miejsce pobytu rodziców. Jeśli nastąpiło pozbawienie władzy rodzicielskiej, a kontakty nadal są utrzymywane – choć małoletni zostaje przy jednym z rodziców, to wówczas ustala się miejsce przy tym rodzicu, który zachował i wykonuje w praktyce władzę rodzicielską.

Więcej informacji o tym, jaki wpływ ma pozbawienie władzy rodzicielskiej na kontakty oraz co daje w takiej sytuacji ustalenie miejsca pobytu małoletniego, znajduje się w artykule „Ustalenie miejsca pobytu dziecka – co daje i dlaczego jest takie ważne?”.

Warto tutaj dodać, że miejsce pobytu dziecka ustalane jest przez sąd opiekuńczy i do tej sytuacji dochodzi również wówczas, gdy małoletni nie przebywa na stałe u żadnego z rodziców. Dzieje się tak również wtedy, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia w kwestii miejsca pobytu dziecka.

Miś – przytulanka siedzący na spakowanej walizce dziecka - itogis.pl
Fot. Sądowe ustalenie miejsca pobytu małoletniego dziecka u jednego z rodziców następuje między innymi wtedy, gdy dziecko nie przebywa na stałe u żadnego z nich, ponieważ nie mogą dojść w tej sprawie do porozumienia.

Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie miejsca pobytu dziecka?

Co powinien zawierać wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka? Argumenty w uzasadnieniu to nie wszystko – aby pismo trafiło tam, gdzie ma trafić i aby nie zostało odrzucone ze względów formalnych, musi zawierać takie elementy, jak:

  • określenie sądu (jest to sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania małoletniego lub dla miejsca jego tymczasowego pobytu) oraz wskazanie wydziału (w sprawie o ustalenie miejsca pobytu dziecka będzie to wydział rodzinny sądu rejonowego);
  • określenie stron postępowania (strony postępowania to oczywiście rodzice małoletniego, natomiast dziecko jest uczestnikiem postępowania – i w tym miejscu również należy wskazać jego dane, obejmujące datę urodzenia, PESEL oraz miejsce zamieszkania);
  • treść wniosku o ustalenie miejsca pobytu dziecka, uzasadnienie tego wniosku i – w razie takiej potrzeby – załączniki dokumentujące uzasadnienie; uzasadnieniem może być oczywiście rozwód i chęć osobnego zamieszkania małżonków, ale również inne okoliczności, takie jak przemoc domowa stosowana wobec żony czy męża oraz małoletniego.


Podobnie jak w przypadku pozwu o alimenty (o którym więcej można przeczytać w artykule „Pozew o alimenty – jak go przygotować?”), uzasadnienie do wniosku o ustalenie pobytu dziecka jest niezwykle ważne – to głównie na jego podstawie sąd wydaje bowiem określoną decyzję. Dlatego też należy zadbać o prawidłowe napisanie wniosku oraz o zwięzłe, ale wyczerpujące temat uzasadnienie. Warto również dodać, że podobny do opisanego powyżej dokument można złożyć pod postacią wniosku o zabezpieczenie miejsca pobytu dziecka na czas rozwodu.

Wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka – opłata

Ile wynosi opłata sądowa za wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka? Opłata wynosi 40 złotych – jest stała i dowód jej wykonania należy również dołączyć do wniosku.

***

Jeśli i ty masz przed sobą rozstrzygnięcie takiej sprawy i nie wiesz, jak prawidłowo napisać wniosek do sądu o zabezpieczenie miejsca pobytu dziecka, wystarczy, że skorzystasz z Itogis.pl – generatora wniosków i pozwów sądowych, zaprojektowanego i rozwijanego przez informatyków i prawników prawa rodzinnego.

Stwórz swój własny wniosek, pobierz go, wydrukuj i złóż w sądzie – to proste!

O nas