Zdrada emocjonalna bywa często uznawana za trudniejszą do zaakceptowania i wybaczenia przez partnera. Okazuje się również, że jest ona coraz częstszą przyczyną rozwodów. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że – w odróżnieniu od zdrady fizycznej, która często jest „jednorazowa” – zdrada psychiczna prowadzi do powolnego, nieuniknionego, całkowitego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Rozkład ten jest konieczny do orzeczenia rozwodu – oznacza to, że zdrada emocjonalna jak najbardziej może być okolicznością prowadzącą do formalnego rozstania małżonków. Jak rozpoznać zdradę psychiczną i co zrobić po jej odkryciu? Poznaj najważniejsze informacje i praktyczne wskazówki!
Co to jest zdrada emocjonalna (określana również jako zdrada psychiczna)? Jest to relacja intymna – bez podejmowania zachowań seksualnych – o cechach romantycznych, charakterystycznych dla związku partnerskiego. Opiera się głównie na rozmowach telefonicznych i online, choć może również toczyć się w realnym świecie – podczas spotkań, w pracy, na uczelni lub w innych miejscach.
Wiele osób twierdzi, że gorsza niż zdrada fizyczna jest właśnie zdrada emocjonalna. Skutki takiego postępowania to przede wszystkim utrata zaufania do drugiej osoby, poczucie odrzucenia i niesprawiedliwości, obniżenie poczucia własnej wartości, a czasem nawet zaburzenie zdrowia psychicznego – konsekwencji tych przykrych okoliczności jest naprawdę wiele.
Czym w praktyce jest zdrada emocjonalna? Przykłady to między innymi:
Symptomy zdrady emocjonalnej tak naprawdę mogą pokrywać się po części z tymi, które występują przy zdradzie fizycznej. Są to między innymi takie sytuacje i okoliczności, jak:
Sposób, w jaki para kończy kwestię zdrady emocjonalnej, zależy w dużej mierze od wytrzymałości, charakteru i usposobienia osoby zdradzanej, a także jej poglądów na stały związek. Jeśli taka osoba dowiaduje się o zdradzie, może zareagować chęcią naprawy związku – wówczas mediacje, terapia par lub terapia indywidualna mogą okazać się najlepszym wyjściem. Jeśli jednak w zdradzonym małżonku nie ma woli kontynuacji związku, a dodatkowo nie jest on zdolny do zaakceptowania faktu zdrady i jej wybaczenia, może złożyć pozew o rozwód – także z orzeczeniem o winie.
Obecnie kwestia zdrady emocjonalnej jest traktowana w orzecznictwie rozwodowym podobnie jak kwestia zdrady fizycznej – jak najbardziej może być więc podstawą do udzielenia parze rozwodu. Podobnie jednak jak przy zdradzie fizycznej, tak również przy zdradzie psychicznej konieczne jest udowodnienie winy małżonka zdradzającego za pomocą zdjęć, nagrań rozmów, zrzutów ekranu, kopii wiadomości, bilingów, zeznań świadków, materiałów od prywatnych detektywów i innych elementów świadczących o zdradzie.
Więcej informacji o gromadzeniu dowodów zdrady znajduje się w artykule Jakie są dowody zdrady dla sądu i jak je zdobyć.
Jeśli stoisz przed decyzją o rozwodzie z powodu zdrady emocjonalnej, ale nie wiesz, w jaki sposób sporządzić pozew, skorzystaj z inteligentnego generatora pozwów Itogis stworzonego z myślą o osobach potrzebujących profesjonalnego wsparcia prawniczego!