Warunki i procedury przywrócenia władzy rodzicielskiej po jej ograniczeniu definiuje artykuł 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jak odzyskać prawa rodzicielskie? Niezbędne jest przede wszystkim ustanie przyczyny, która stanowiła podstawę ich ograniczenia. Postępowanie w sprawie przywrócenia pełnej władzy rodzicielskiej może być wszczęte z urzędu lub na wniosek osoby zainteresowanej.
Co to jest władza rodzicielska i na czym polega jej wykonywanie? W jakich okolicznościach może dojść do utraty tej władzy i jak wygląda przywrócenie władzy rodzicielskiej po ograniczeniu? O tym w naszym artykule…
Pełną władzę rodzicielską rodzice zyskują wraz z narodzinami ich dziecka. To prawa, ale i obowiązki względem potomka, które należy wypełniać aż do momentu osiągnięcia przez niego pełnoletności. Sprawowanie władzy rodzicielskiej polega na opiece nad dzieckiem (w szerokim tego słowa znaczeniu), reprezentowaniu go i zarządzaniu jego majątkiem. Wszystko to musi być realizowane z uwzględnianiem dobra dziecka i interesu społecznego. Jeśli władza rodzicielska nie jest należycie wykonywana, może dojść do jej ograniczenia przez sąd opiekuńczy.
Ograniczenie/pozbawienie władzy rodzicielskiejmoże mieć miejsce w przypadku, gdy jest ona nadużywana (na przykład rodzic zmusza swoje małoletnie dziecko do popełniania przestępstw) bądź nierealizowana z powodu trwałej przeszkody (to między innymi stały pobyt rodzica z dala od dziecka – w innym kraju) lub rażącego zaniedbywania obowiązków względem dziecka (jak choćby niepłacenie zasądzonych na rzecz dziecka alimentów). Zarówno ograniczenie, jak i przywrócenie władzy rodzicielskiej po ograniczeniu może dotyczyć obojga lub tylko jednego z rodziców.
Więcej w artykule „Władza rodzicielska – kiedy powstaje, kiedy ustaje, kiedy może być zawieszona” >>
Sprawy związane z ustalaniem władzy rodzicielskiej często toczą się równolegle z rozwodem lub trwającą separacją rodziców dziecka albo rozpadem ich związku o charakterze konkubinatu, a jeśli rodzice mieszkają osobno, należałoby ustalić miejsce stałego pobytu dziecka.
Zobacz, jak wygląda wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka, co musi zawierać i jak go napisać >>
Władza rodzicielska może zostać przywrócona (w całości lub częściowo), jeśli ustąpiła przyczyna jej odebrania, ograniczenia czy zawieszenia, a rodzic (bądź rodzice), którzy chcą odzyskać prawa rodzicielskie wystąpią o to z wnioskiem do sądu lub postępowanie w tej sprawie zostanie wszczęte z urzędu. Sąd dokładnie bada sytuację dziecka i podejmuje decyzję.
Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej składa się w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka. Musi on zawierać:
Sąd ustala, czy przywrócenie władzy rodzicielskiej po ograniczeniu jest w danym momencie celowe i z korzyścią dla małoletniego dziecka oraz czy przyczyna, która ustała może ponownie zaistnieć, a także czy nie pojawiły się kolejne okoliczności przemawiające za utrzymaniem dotychczasowego stanu i niepowierzaniem władzy rodzicielskiej osobie, której została ona odebrana.
Potrzebujesz stworzyć wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej po ograniczeniu, skorzystaj z platformy do generowania wniosków >>