Kiedy związek się rozpada i jedno z małżonków składa do sądu pozew o rozwód, druga strona może zareagować różnie. Jedną z możliwych opcji jest brak zgody na rozwód – ze względów religijnych, dla dobra dzieci, aby ratować małżeństwo albo po prostu utrudnić życie żonie czy mężowi lub z innych powodów. Brak zgody na rozwód wyrażony przez jedną ze stron o niczym nie przesądza. W jakich sytuacjach nie dojdzie do rozwodu, a w jakich zostanie on orzeczony mimo sprzeciwu jednego z małżonków?
Przesłanki braku zgody na rozwód bywają różne, jednak taka odmowa przez jedną ze stron musi być odpowiednio uzasadniona przed sądem, który po przeprowadzeniu postępowania dowodowego orzeka, czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia konieczny do rozwiązania małżeństwa. Zasady i możliwości orzeczenia rozwodu szczegółowo definiuje Kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykułach 56 i 57.* W poniższym artykule znajdziesz ich kwintesencję. Zapraszamy do lektury.
Niezależnie od tego, że żona albo mąż nie chce dać rozwodu, sąd go nie orzeka, jeżeli uznaje, iż nie doszło do całkowitego i nieodwracalnego zerwania więzi małżeńskich lub jest szansa na ich odbudowanie. Rozkład pożycia małżeńskiego rozpatrywany jest w trzech aspektach: fizycznym, emocjonalnym i gospodarczym. Pierwszy odnosi się do utrzymywania przez małżonków stosunków seksualnych, drugi do kwestii czysto uczuciowych, a trzeci do wspólnego zamieszkiwania i prowadzenia gospodarstwa domowego. Orzeczenie rozwodu wymaga zerwania więzi małżeńskich w każdej z tych trzech sfer życia.
Jeżeli nastąpił rozkład pożycia, a jedna ze stron odmawia rozwodu, sąd nie orzeknie go w kilku przypadkach:
Jak było wspomniane wcześniej, brak zgody na rozwód o niczym jeszcze nie przesądza. Jak więc uzyskać rozwód bez zgody małżonka? W jakich sytuacjach sąd rozwiąże małżeństwo mimo odmowy jednej ze stron?
Sprawdź, ile trwa rozwód oraz czy i jak można go przyspieszyć >>
Co do zasady, zgoda na rozwód strony pozwanej nie jest niezbędna do tego, by sąd orzekł o rozwiązaniu małżeństwa, ale zwykle komplikuje to i nieco przedłuża postępowanie. Jeżeli w jego toku sąd uznaje, że nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego (czyli jednoczesny zanik więzi fizycznej, psychicznej i gospodarczej, bez szans na odbudowę tych relacji), mimo braku zgody na rozwód jednej ze stron, może go orzec. Powód (lub powódka) musi jedynie wcześniej udowodnić brak tych więzi i obalić ewentualne argumenty stojące za odmową rozwodu.
Zobacz, jak udowodnić brak pożycia małżeńskiego przed sądem >>
Jeśli – dla przykładu – jedno z małżonków nie zgadza się na rozwód z czystej złośliwości (co wcale nie jest rzadko spotykaną sytuacją), można powołać się na to, że brak zgody na rozwód jest w takim przypadku sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Sposobów obrony przed taką ewentualnością (to jest odmową rozwodu przez drugą stronę) jest więcej. Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym doradzi odpowiednie działanie i argumentację w takiej sytuacji. Najpierw trzeba jednak zrobić ten pierwszy krok i w ogóle zawnioskować o rozwód.
Stwórz i złóż pozew o rozwód >>