powrót

Ile trwa rozwód – czy i jak można go przyspieszyć?

Ile trwa sprawa rozwodowa – to pytanie zadaje sobie wiele par stojących przed decyzją o rozstaniu. Odpowiedź na nie jest jednak jednoznaczna – zależy to bowiem od wielu czynników, które mają wpływ na przebieg rozwodu i wydłużanie lub skracanie procedury rozwodowej. Co zatem może przyspieszać, a co hamować bieg spraw?

O tym, ile trwa rozwód w danym przypadku, decyduje choćby liczba rozpraw sądowych niezbędnych do orzeczenia rozwodu czy sam fakt tego, na jaki rodzaj rozwodu decydują się małżonkowie – za porozumieniem stron czy z orzekaniem o winie. Jeśli chcesz wiedzieć, ile czeka się na rozprawę rozwodową i ile trwa ogólna procedura rozwodowa, zachęcamy do lektury niniejszego artykułu.

Jakie czynniki wpływają na to, jak długo trwa rozwód?

Stało się: zapadła decyzja o rozwodzie. Ile trwa cała procedura, zanim sąd ogłosi, że małżeństwo przestało nim być? Zależy to od kilku czynników…

  • Czas trwania postępowania sądowego jest uzależniony przede wszystkim od tego, czy będzie to rozwód za porozumieniem stron czy może rozwód z orzekaniem o winie. Ile trwa procedura? Jest z pewnością dłuższa w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, ponieważ wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia kilku lub nawet kilkunastu rozpraw.
  • Wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy następuje zazwyczaj po ustosunkowaniu się pozwanego lub pozwanej do treści pozwu rozwodowego – strona ta może bowiem podjąć próbę oddalenia powództwa (wówczas oczekiwanie na pierwszą rozprawę wydłuża się jeszcze bardziej) lub zgodzić się na rozwód. Nikt nie jest niestety w stanie przewidzieć, w jakim czasie nadejdzie odpowiedź na pozew.
  • O tym, jak długo trwa rozwód z orzekaniem o winie, decyduje również konieczność przesłuchania świadków i/lub biegłych. Ich zeznania mogą trwać kilkanaście minut, jednak gdy sytuacja małżeństwa (zwłaszcza, jeśli funkcjonuje w nim małoletnie dziecko) jest skomplikowana, wówczas same przesłuchania również mogą wydłużyć całą procedurę.

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?

Procedura rozwodowa bez orzekania o winie (potocznie określana jako rozwód za porozumieniem stron) trwa zwykle krócej, niż rozwód z żądaniem orzeczenia o winie. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli małżonkowie są zgodni co do tego, że nie będą wzajemnie obarczać się winą za całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego (a dodatkowo umotywują tenże rozkład w pozwie w taki sposób, by nie pozostawiał on żadnych wątpliwości), to wówczas sąd może udzielić im rozwodu już na pierwszej wyznaczonej rozprawie. Wyrok staje się prawomocny, jeśli żadna ze stron, w wyznaczonym przez sąd terminie, nie złoży apelacji.

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie?

Sprawa rozwodowa z orzekaniem o winie najczęściej trwa znaczniej dłużej, niż ma to miejsce w przypadku rozwodu za porozumieniem stron. Warto zdawać sobie z tego sprawę, ponieważ wiele powódek bądź powodów, przy składaniu pozwu, liczy na szybki rozwód. Najczęściej w takiej sytuacji małżonkowie nie zgadzają się ze sobą, więc trzeba spodziewać się próby odrzucenia pozwu bądź przeciągania czasu przeznaczonego na odpowiedź. Jeśli pierwsza rozprawa zostanie już wyznaczona, to niemal pewnym jest, że… nie będzie ona ostatnią. Niemożność porozumienia się stron co do winy współmałżonka skutkuje koniecznością wydłużenia przebiegu rozwodu, z uwagi na przesłuchania świadków, zapoznawanie się sądu z materiałem dowodowym, zlecanie wywiadów środowiskowych etc. Wszystko to sprawia niestety, że rozwód może „ciągnąć się” miesiącami…

Aby maksymalnie przyspieszyć przebieg rozwodu, warto przede wszystkim:

  • zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie;
  • jeśli nie istnieje możliwość rozwiedzenia się za porozumieniem stron, warto skorzystać ze wsparcia w napisaniu pozwu o rozwód z orzekaniem o winie. Wsparcie to można uzyskać bezpośrednio w kancelarii adwokackiej, jednak znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z internetowego generatora pozwów Itogis. To narzędzie, które po uzyskaniu od użytkownika szczegółowych danych na temat sprawy, automatycznie generuje kompletny pozew, gotowy do wydruku i złożenia w sądzie, a cała procedura zajmuje znacznie mniej czasu, niż w przypadku osobistego kontaktu z adwokatem;

Przygotuj profesjonalny pozew o rozwód z narzędziem Itogis

  • dla usprawnienia przebiegu procesu rozwodowego istotnym jest skorzystanie z pomocy adwokata, gdy w grę wchodzi walka o opiekę nad dziećmi czy duży majątek. Prawnik, który ma szerokie doświadczenie w zakresie spraw rozwodowych z orzekaniem o winie, jako wykwalifikowany reprezentant powoda bądź powódki, może zdziałać naprawdę wiele – w tym przekonać sąd do racji klienta w profesjonalny, wiarygodny sposób (często nawet ograniczający konieczność wyczerpujących wyjaśnień).

Zobacz też: Jak napisać pozew rozwodowy i Ile kosztuje rozwód w Polsce >>

O nas