powrót

Jak wziąć rozwód z alkoholikiem?

Alkoholizm, czy też inaczej uzależnienie od alkoholu, to jeden z tych problemów społecznych, który zdecydowanie wpływa negatywnie na więzi przyjacielskie, a przede wszystkim – rodzinne. Szacuje się, że około 20% ze wszystkich rejestrowanych w Polsce rozwodów w ciągu roku, jest spowodowane właśnie alkoholizmem przejawiającym się u męża lub żony. W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do rozwodu z alkoholikiem z orzekaniem o winie – i nic w tym dziwnego. W wielu przypadkach bowiem uzależnienie jednego z partnerów wpływa destrukcyjnie zarówno na wspólne pożycie, jak i na sposób wychowania dzieci (jeśli małżeństwo takowe posiada). Do tego dochodzi również kwestia zabezpieczenia eksmisji po rozwodzie (jeżeli obecność alkoholika zagraża życiu i zdrowiu członków rodziny), a także podział majątku. W jaki sposób napisać więc pozew rozwodowy, jeśli przyczyną rozstania jest uzależnienie jednej ze stron? Jakie przesłanki rozwodowe muszą być spełnione, by sąd przychylił się do wniosku powoda lub powódki? I wreszcie – jakie kwestie poza samym rozwodem mogą rozstrzygnąć się na sali sądowej? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części artykułu.

Rozwód z alkoholikiem – krok po kroku

Rozwód z alkoholikiem może być naprawdę trudnym przeżyciem – nie tylko ze względu na konieczność odbycia rozprawy rozwodowej, ale przede wszystkim z uwagi na cały proces przygotowawczy – zbieranie dowodów, pisanie pozwu, rozmowy z prawnikami i – być może – z niegdyś ukochaną osobą, która popadła w alkoholizm i obecnie wydaje się tak obca, jak nigdy wcześniej. Dodatkowych kłopotów mogą przysparzać także próby odwiedzenia powódki bądź powoda od podjęcia ostatecznej decyzji o rozwodzie – są one często uskuteczniane przez samego alkoholika, ale również przez rodzinę. Jeśli jednak osoba chcąca zakończyć związek wie, że trwanie w nim przysporzy jej wyłącznie więcej cierpienia, wówczas nie powinna wahać się przed złożeniem pozwu – to pierwszy krok do tego, by raz na zawsze wyzwolić się z nierzadko toksycznego małżeństwa.

Jak napisać pozew rozwodowy z alkoholikiem?

Jeśli do rozwodu ma dojść z uwagi na alkoholizm jednego z małżonków, wówczas – tak, jak zostało to już wspomniane – prawdopodobnie pozew o rozwód będzie zawierał wniosek o orzeczenie o winie. Tego typu dokument trudno jest sporządzić przy „zwykłym”, szybkim w założeniu rozwodzie (więcej o tym piszemy w tekście Jak napisać pozew rozwodowy – samodzielnie, szybko i skutecznie), a co dopiero przy rozwodzie z tak trudną historią małżeńską. 

Warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalnego adwokata lub z platformy Itogis – generatora pozwów stworzonego we współpracy najlepszych prawników i informatyków, by pomóc osobom stojącym przed koniecznością sporządzenia takiego dokumentu. Zachęcamy do odwiedzenia zakładki Pozew o rozwód – to właśnie w niej można przygotować potrzebne pismo sądowe.

Jak się rozwieść z alkoholikiem? Sprawdź, jak napisać pozew o rozwód, jakie znaczenie ma alkoholizm w uzasadnieniu pozwu rozwodowego oraz jak wygląda kwestia podziału majątku przy rozwodzie z alkoholikiem i wymeldowania alkoholika ze wspólnego miejsca zamieszkania.

Oprócz danych osobowych, w pozwie musi być oczywiście uzasadnienie, dzięki któremu sąd będzie mógł poznać sytuację małżeństwa i podjąć odpowiednią decyzję. A co powinno się w nim znajdować, jeśli cała sprawa dotyczy rozstania ze względu na alkoholizm małżonka?

  • Powód bądź powódka powinni opisać szczegóły uzależnienia, dotyczące przede wszystkim tego, od kiedy mąż czy żona zaczęli nadużywać alkoholu, ile już trwa taka sytuacja i jak często dana osoba pije.
  • W uzasadnieniu warto także zawrzeć opis tego, jak uzależnienie od alkoholu współmałżonka wpłynęło na sytuację rodziny. Należy pamiętać o tym, że bezwzględnym warunkiem udzielenia rozwodu jest całkowity i trwały rozkład pożycia. Jeśli więc przez alkoholizm nastąpił rozpad więzi rodzinnych, ekonomicznych i emocjonalnych, a partner czy partnerka nie widzą możliwości dojścia do porozumienia, wówczas należy napisać o tym w uzasadnieniu pozwu o rozwód z alkoholikiem.
  • Dodatkową, ale bardzo ważną, informacją będzie również to, czy alkoholizm męża lub żony wpłynął na domowy budżet, a także na bezpieczeństwo współmałżonka i ewentualnych dzieci.
  • Część uzasadnień do tego typu pozwów z orzeczeniem o winie wspomina także o próbach podjęcia leczenia – jeśli takowe nastąpiły, ale nie przynosiły efektów, także warto to uwzględnić.

Więcej informacji o tworzeniu uzasadnienia do pozwu o rozwód (z alkoholikiem i nie tylko) zawarliśmy w tekście Uzasadnienie rozwodu w pozwie – jak je napisać. Tam również znajdują się istotne wskazówki co do konstrukcji uzasadnienia chęci rozwodu, istotne zarówno z punktu widzenia osoby chcącej wziąć szybki rozwód, jak i powoda czy powódki przygotowujących się do rozwodu z orzeczeniem o winie.

Rozwód z alkoholikiem i wymeldowanie

Co do zasady, orzeczenie rozwodu z alkoholikiem nie oznacza natychmiastowego wymeldowania uzależnionego męża lub żony po rozwodzie. Istnieje jednak możliwość, by sąd, jeszcze podczas rozprawy rozwodowej, nakazał takie posunięcie. Zależy to jednak każdorazowo od indywidualnej sytuacji danej rodziny. Jeśli nałóg współmałżonka wpływa znacząco na funkcjonowanie rodziny, partner staje się agresywny, jego zachowanie jest nieprzewidywalne, być może także demoluje miejsce zamieszkania czy wręcz zagraża życiu i zdrowiu członków rodziny – wówczas sąd prawdopodobnie przychyli się do wniosku o wymeldowanie takiej osoby ze wspólnego mieszkania i zabezpieczenie eksmisji po rozwodzie.

Rozwód z alkoholikiem – podział majątku

Jeśli chodzi o podział majątku przy rozwodzie z alkoholikiem, sprawa ma się podobnie, jak w przypadku eksmisji i wymeldowania takiej osoby po zakończeniu postępowania. Oznacza to, że kwestia podziału majątku również będzie rozpatrywana indywidualnie dla każdej sprawy. Jeśli nałóg pozwanego lub pozwanej znacząco wpłynął na uszczuplenie majątku małżeństwa (także w kwestii zaciągniętych długów), wówczas sąd może przychylić się do podziału większościowego dla powódki czy powoda. Jeśli jednak alkoholizm nie wpłynął na majątek, wówczas prawdopodobnie będzie on podzielony po równo między małżonków (w przypadku, gdy nie podpisali oni intercyzy).

O nas