Kiedy można wziąć ślub cywilny po rozwodzie? Jakie dokumenty należy przygotować do Urzędu Stanu Cywilnego? Czy można wziąć drugi ślub po rozwodzie z tą samą osobą? O tych i innych aspektach ponownego wstępowania rozwodników w związek małżeński w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Jak pokazują statystyki, osób rozwiedzionych cały czas w Polsce przybywa, powtórnych małżeństw również jest coraz więcej. Stąd często pojawiające się pytania o niezbędne w takich okolicznościach dokumenty oraz terminy i formalności, których trzeba dopełnić w przypadku brania ślubu cywilnego po rozwodzie. Kolejne kroki całej tej „procedury” to: rozwód, uprawomocnienie wyroku, zgromadzenie potrzebnych dokumentów do ślubu cywilnego po rozwodzie – w tym odpisu wyroku rozwodowego, złożenie kompletu dokumentów w Urzędzie Stanu Cywilnego i ustalenie terminu ślubu cywilnego.
Uprawomocnienie wyroku rozwodowego (bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie) wymaga czasu. Standardowo orzeczenie staje się prawomocne po tygodniu od jego wydania. Jeśli jednak w tym czasie jedna ze stron (lub obie) wnioskuje o wydanie uzasadnienia wyroku albo odwołuje się od niego do sądu apelacyjnego (co w praktyce oznacza ponowną sprawę rozwodową), uprawomocnienie rozwodu oddala się w czasie, a prawomocny wyrok w tej sprawie warunkuje to, jak szybko po rozwodzie można wziąć ślub.
Biorąc pod uwagę wskazane powyżej okoliczności i obowiązujące w polskim prawie przepisy, należy być więc przygotowanym na różne warianty biegu spraw, w tym na:
Gdy rozwód jest już prawomocny, warto uzyskać odpis wyroku rozwodowego – to dokument potrzebny do ślubu cywilnego po rozwodzie (i nie tylko do tego). Sąd od momentu przyjęcia wniosku o odpis aktu rozwodu ma 14 dni roboczych na wydanie go wnioskującemu.
Zobacz, jak uzyskać odpis wyroku rozwodowego >>
Aby wziąć kolejny ślub po rozwodzie, należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego komplet niezbędnych dokumentów. Są wśród nich:
Zobacz, jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego (małżeństwa, urodzenia, zgonu) >>
Przy składaniu powyższych dokumentów w Urzędzie Stanu Cywilnego okazuje się również urzędnikowi dowody tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i podpisuje oświadczenia o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Takie pisemne zapewnienie traci swoją ważność w ciągu pół roku, jeśli więc ślub cywilny po rozwodzie nie odbędzie się w tym terminie, oświadczenie trzeba składać ponownie. Jest to o tyle istotne, że nie można wyznaczyć daty ślubu wcześniej niż 30 dni od momentu złożenia tego zapewnienia w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Ponowne małżeństwo może zostać zawarte przez rozwodnika po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, dostarczeniu niezbędnych (wyżej opisywanych) dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego i po upływie miesiąca od złożenia w Urzędzie Stanu Cywilnego zapewnienia o tym, że nie istnieją (lub nic o nich nie wiadomo osobom składającym te oświadczenia) żadne okoliczności uniemożliwiające zawarcie związku małżeńskiego.
***
Jeśli jesteś dopiero na początku tej drogi i przed ślubem czeka cię jeszcze rozwód, usprawnij swoje działania – zobacz, jak samodzielnie, szybko i skutecznie napisać pozew rozwodowy i/lub skorzystaj z internetowej platformy prawniczej służącej do generowania dokumentów sądowych – w tym pozwów o rozwód.