Ile trwa sprawa rozwodowa – to pytanie zadaje sobie wiele par stojących przed decyzją o rozstaniu. Odpowiedź na nie jest jednak jednoznaczna – zależy to bowiem od wielu czynników, które mają wpływ na przebieg rozwodu i wydłużanie lub skracanie procedury rozwodowej. Co zatem może przyspieszać, a co hamować bieg spraw?
O tym, ile trwa rozwód w danym przypadku, decyduje choćby liczba rozpraw sądowych niezbędnych do orzeczenia rozwodu czy sam fakt tego, na jaki rodzaj rozwodu decydują się małżonkowie – za porozumieniem stron czy z orzekaniem o winie. Jeśli chcesz wiedzieć, ile czeka się na rozprawę rozwodową i ile trwa ogólna procedura rozwodowa, zachęcamy do lektury niniejszego artykułu.
Stało się: zapadła decyzja o rozwodzie. Ile trwa cała procedura, zanim sąd ogłosi, że małżeństwo przestało nim być? Zależy to od kilku czynników…
Procedura rozwodowa bez orzekania o winie (potocznie określana jako rozwód za porozumieniem stron) trwa zwykle krócej, niż rozwód z żądaniem orzeczenia o winie. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli małżonkowie są zgodni co do tego, że nie będą wzajemnie obarczać się winą za całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego (a dodatkowo umotywują tenże rozkład w pozwie w taki sposób, by nie pozostawiał on żadnych wątpliwości), to wówczas sąd może udzielić im rozwodu już na pierwszej wyznaczonej rozprawie. Wyrok staje się prawomocny, jeśli żadna ze stron, w wyznaczonym przez sąd terminie, nie złoży apelacji.
Sprawa rozwodowa z orzekaniem o winie najczęściej trwa znaczniej dłużej, niż ma to miejsce w przypadku rozwodu za porozumieniem stron. Warto zdawać sobie z tego sprawę, ponieważ wiele powódek bądź powodów, przy składaniu pozwu, liczy na szybki rozwód. Najczęściej w takiej sytuacji małżonkowie nie zgadzają się ze sobą, więc trzeba spodziewać się próby odrzucenia pozwu bądź przeciągania czasu przeznaczonego na odpowiedź. Jeśli pierwsza rozprawa zostanie już wyznaczona, to niemal pewnym jest, że… nie będzie ona ostatnią. Niemożność porozumienia się stron co do winy współmałżonka skutkuje koniecznością wydłużenia przebiegu rozwodu, z uwagi na przesłuchania świadków, zapoznawanie się sądu z materiałem dowodowym, zlecanie wywiadów środowiskowych etc. Wszystko to sprawia niestety, że rozwód może „ciągnąć się” miesiącami…
Aby maksymalnie przyspieszyć przebieg rozwodu, warto przede wszystkim:
Przygotuj profesjonalny pozew o rozwód z narzędziem Itogis
Zobacz też: Jak napisać pozew rozwodowy i Ile kosztuje rozwód w Polsce >>